טיפול בתנועה לגיל השלישי – המדריך המלא

הגיל השלישי מביא עמו לא מעט יתרונות, מהיציאה לגמלאות ועד לתחושת החופש שכל כך חיכיתם לה. בשלב הזה אתם גם מנוסים היטב ויש לכם ראיית עולם קצת אחרת, מפוכחת וחכמה יותר. מצד שני, בזמן הזה הגוף משתנה, ואתם עלולים להרגיש ששיווי המשקל כבר לא מה שהיה פעם. אתם קצת פחות יציבים, וגם אם זה קורה יחסית בקצב איטי אתם בוודאי מרגישים שינוי בתפקוד, ואפילו בזיכרון. אז מה אפשר לעשות?

 

חיזוק השרירים ושיפור היציבה

אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודדות עם השינויים הפיזיולוגיים והקוגניטיביים, היא להקפיד על פעילות גופנית באופן קבוע. אלא שלמרות היתרונות שיש להליכה ולפעילויות רבות אחרות, הריקוד הוא כלי טיפולי נפלא שיכול לספק מענה מושלם לכל צרכי הגיל השלישי.

למעשה, טיפול בריקוד הוא טיפול שמשלב בין תנועות שמקורן בעולם הריקודים המסורתי לבין תרגילים פיזיותרפיים. החיבור הייחודי הזה משפר את היציבה, מפחית בעיות הקשורות לחוסר יציבה או קשיים בהליכה, מפחית כאבים ואף מסייע בצמצום נפילות, אחד האתגרים הגדולים הניצבים בפני נשים וגברים בגיל השלישי.

 

מחזקים את הגוף – וגם את הנפש

הרעיון שעומד מאחורי שיטות טיפול המשלבות תנועה, ובוודאי מאחורי הריקוד, הוא רעיון לפיו הגוף והנפש קשורים זה בזה, וטיפול יעיל מספק מענה לשני הצרכים הללו. בהתאם, מטפלת בתנועה המשלבת מוזיקה, תנועה ומפגש חברתי עם רוקדים אחרים, היא שמאפשרת לבנות ובני הגיל השלישי להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים הגופניים, מורכבים ככל שיהיו.

כשבוחנים את כל פיסות הפאזל יחד, מהמוזיקה המשפיעה לחיוב על מצב הרוח, דרך התנועה המחזקת את הגוף ועד למפגש החברתי המפצה על תחושת הבדידות האופיינית לגיל, מתגלה הכוח האדיר של התנועה והריקוד. אין ספק שעבור בנות ובני הגיל השלישי מדובר בהזדמנות נהדרת לשפר את איכות החיים, לחזק את הגוף, להרגיש יציבים וגמישים יותר, וגם ליצור עוד קשרים חברתיים על הרחבה.

 

השפעות הריקוד על התפקוד הקוגניטיבי

אם הזכרנו את השפעות הריקוד על הגוף ועל הנפש, אי אפשר שלא להזכיר גם את התפקוד הקוגניטיבי. הרי עבור מבוגרים רבים זהו גם השלב בו מתעוררות בעיות זיכרון, הקשב והריכוז כבר לא כפי שהיו בעבר, וגם השילוב בין מספר פעולות (מולטיטסקינג) מרגיש פתאום בלתי אפשרי.

דרך הריקוד ניתן לראות קפיצה משמעותית גם בתחום הזה. בזכות החזרה על תנועות קבועות והשינון של רצפי תנועה ניתן לראות שיפור ניכר בזיכרון, וכן ביכולת הקשב והריכוז. בקיצור, אם חשבתם שהריקוד טוב לחיזוק השרירים או לסיבולת לב ריאה, יש לו עוד הרבה מה להציע, ובוודאי בגיל השלישי.

 

תוכנית "רוקדים את החיים", מותאמת במיוחד לבני הגיל השלישי, הסובלים מקשיי יציבה, חוסר שיווי משקל, קשיים בהליכה, מבוגרים הסובלים מנפילות מרובות או ממחלות נוירולוגיות שונות כגון: פרקינסון, טרשת נפוצה, פגיעות עצביות, משתקמים לאחר אירוע מוחי או אירוע לבבי ועוד. התוכנית נוחלת הצלחה רבה והתוצאות מדברות בעד עצמן. כבר אחרי שלושה חודשי אימון ניתן להרגיש שיפור במצב התפקודי, בדיקות מעקב אובייקטיביות שריטה, יוליה והצוות, עורכים במשך שנים, נראה שיפור בשיווי משקל, שיפור ברמה התפקודית ויכולת ניידות טובות יותר של משתתפי התוכנית.

לקבלת מידע נוסף על תוכנית "רוקדים את החיים" אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 054-7690467 או בקרו באתר האינטרנט שלנו בכתובת: https://dance4life.co.il/.

 

שתפו פוסט זה
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email